zapraszamy do Parku Kochanowskiego na bezpłatna praktykę Tai Chi z wieloletnim nauczycielem. W razie niepogody zajęcia odbędą się w Szkole Jogi Mandala, tuz przy Parku:)
Wszystkich co znają i nie znają , praktykują i nie praktykują Tai Chi – zapraszamy . To będzie dobry czas dla Ciebie 🙂
Tai chi (taijiquan) powstało w drodze ewolucji ze starożytnej sztuki walki. Tai chi chuan to inspirowana taoizmem medytacyjna praktyka pro-zdrowotna. Jak niewiele innych, pozwala na jednoczesne pielęgnowanie ciała, umysłu i duszy. Skupia się na koordynacji ruchu z oddechem i pozwala na rozwój naszej energii.
Według legendy w XIII wieku taoistyczny mnich Chang San Feng był przypadkowym świadkiem walki węża z żurawiem. Zauroczony skutecznością płynnych i spontanicznych ruchów węża oraz wdziękiem z jakim poruszał się żuraw zrozumiał jak przekształcić twardą buddyjską sztukę walki w system będący manifestacją filozofii taoistycznej. Tai Chi to poezja ruchu. Pozwala praktykującemu na ponowne połączenie się ze sobą, poczucie związku z naturą (filozofia taoistyczna powstała z jej wnikliwej obserwacji)
W istocie tai chi to łagodna, opierająca się na przepływie energii gimnastyka. Wykonywane w ściśle określonej kolejności sekwencje powolnych ruchów tworzą estetyczną choreografię preferującą elastyczność nad siłę. Powolne ruchy pozwalają poczuć świadomość ciała i wszelkie w nim napięcia, wyciszyć umysł i wyostrzyć zmysły.
Tai chi opiera się na zasadzie równoważenia przeciwstawnych energii Yin i Yang. W kulturze Wschodu są to dwie przeciwstawne, uzupełniające się jednak siły Wszechświata. Jedna nie istnieje bez drugiej. Praktykując Tai Chi, poszukujemy połączenia i stabilności między sobą, Ziemią i Niebem, aby stworzyć „całość” z kosmosem. Podczas ćwiczeń dłonie zbierają energię i rozprowadzają ją po całym ciele i umyśle aby usprawnić przepływ energii aby znaleźć równowagę.
Prowadzący::
Krzysztof Sobieraj
Praktykowałem zen ćwicząc japońskie sztuki walki (karate, aikido, hakkoryu jujutsu),
obecnie podążam Drogą (tao) ćwicząc kuntao i t’ai chi chuan (taijiquan). T’ai chi chuan interesowało mnie od zawsze. Podejmowałem próby i eksperymentowałem z różnymi stylami (Wu, Yang, Chen).
Kiedy uczeń jest gotowy pojawia się mistrz: w 2017 roku Mariusz Sroczyński prowadzący szkołę taijiquan w Warszawie nawiązał na zasadzie wyłączności współpracę z mistrzem Zhou Xuan Yun z taoistycznego Klasztoru Purpurowych Chmur w górach Wudang. Żyjący aktualnie w Bostonie mistrz Zhou regularnie odwiedza Polskę ucząc taijiquan. Korzystam z wyjątkowej okazji i poznaję autentyczne t’ai chi Wudang z bezpośredniego przekazu Mistrza Zhou.
Wspomnę również o wkładzie w moje t’ai chi Mariusza Sroczyńskiego z Warszawy i Piotra Ziemby z Poznania. Ponieważ rozwój to ciągły proces nadal uczestniczę w warsztatach prowadzonych nie tylko przez Mistrza Zhou. Od 3 lat propaguję t’ai chi chuan w Bydgoszczy.
Poza t’ai chi w Szkole Jogi Mandala Lucyna Ramza-Markiewicz prowadzę także treningi samoobrony kuntao. Preferuję całościowe podejście w nauczaniu – efekt wieloletniego doświadczenia zarówno w treningu jak i nauczaniu wschodnich sztuk walki.